| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $2M | -9.6% | 38.7% |
| Op. Income | -$17M | -$17M | -$22M | 3.6% | 24.7% |
| Gross Margin | -9.4% | 31.9% | 76.8% | -41.3pp | -86.2pp |
| Net Margin | -680.6% | -372.4% | -1061.1% | -308.2pp | 380.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.14 | $-0.09 | $-0.19 | -56.4% | 26.3% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$14M | -$20M | -33.4% | 8.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$287.0K |
| R&D Expenses | $10M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $16M |
| Cost & Expenses | $20M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$21M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$21M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$21M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$21M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$21M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$27M |
| Sales/Maturities of Investments | $39M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$114.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $35M |
| Short-Term Investments | $68M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $110M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $218.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $52M |
| TOTAL ASSETS | $162M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $13M |
| Deferred Revenue | $129.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $47M |
| Common Stock | $16.0K |
| Additional Paid-In Capital | $490M |
| Retained Earnings | -$375M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $138.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $116M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $116M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $162M |
| Total Debt | $27M |
| Net Debt | -$8M |