| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $21M | $24M | $22M | -12.3% | -4.5% |
| Op. Income | -$51M | -$62M | -$64M | 17.3% | 19.6% |
| Gross Margin | 70.2% | 48.8% | 29.9% | 21.4pp | 40.3pp |
| Net Margin | -241.3% | -246.3% | -283.1% | 5.0pp | 41.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.01 | $-1.17 | $-1.43 | 13.7% | 29.4% |
| Free Cash Flow | -$33M | -$41M | -$42M | 20.0% | 21.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $21M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $15M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $20M |
| Other Expenses | -$4M |
| Operating Expenses | $66M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | -$51M |
| Interest Income | $83.0K |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | $182.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$51M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$51M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$51M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$51M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$38M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$51M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$16M |
| Sales/Maturities of Investments | $58M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$8M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$33M |
| Net Change in Cash | $909.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $177M |
| Net Receivables | $22M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $13M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $278M |
| PP&E (Net) | $171M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $10M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $188M |
| TOTAL ASSETS | $466M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $115.0K |
| Other Current Liabilities | $52M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $103M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $103M |
| TOTAL LIABILITIES | $206M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$932M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$741.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $260M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $260M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $466M |
| Total Debt | $82M |
| Net Debt | $25M |