| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $16M | $20M | 42.7% | 11.6% |
| Op. Income | -$56M | -$62M | -$73M | 9.3% | 23.4% |
| Gross Margin | 34.4% | 45.8% | 52.6% | -11.4pp | -18.2pp |
| Net Margin | -237.7% | -405.4% | -360.7% | 167.7pp | 123.0pp |
| EPS (Diluted) | $-1.05 | $-1.38 | $-1.66 | 23.9% | 36.7% |
| Free Cash Flow | -$46M | -$56M | -$50M | 17.9% | 7.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $15M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $45M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $19M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | $29.0K |
| Operating Expenses | $64M |
| Cost & Expenses | $78M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $29.0K |
| Interest Expense | $449.0K |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$53M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$53M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$53M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$53M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$53M |
| EBITDA | -$48M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$53M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$45M |
| Capital Expenditure | -$474.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$83M |
| Sales/Maturities of Investments | $83M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$268.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$9M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9M |
| FREE CASH FLOW | -$46M |
| Net Change in Cash | -$55M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $233M |
| Net Receivables | $24M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $22M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $347M |
| PP&E (Net) | $180M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $39M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $223M |
| TOTAL ASSETS | $569M |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $32M |
| Deferred Revenue | $21.0K |
| Other Current Liabilities | $30M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $98M |
| Long-Term Debt | $41M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $123M |
| TOTAL LIABILITIES | $221M |
| Common Stock | $5.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$821M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $348M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $348M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $569M |
| Total Debt | $159M |
| Net Debt | $101M |