| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $22M | $399M | $19M | -94.4% | 17.7% |
| Op. Income | -$72M | $314M | -$44M | -122.8% | -62.4% |
| Gross Margin | 29.3% | 94.2% | 74.3% | -65.0pp | -45.1pp |
| Net Margin | -345.3% | 73.8% | -265.5% | -419.1pp | -79.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.79 | $6.67 | $-1.20 | -126.8% | -49.2% |
| Free Cash Flow | -$67M | $312M | -$75M | -121.5% | 10.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $22M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $56M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $83.0K |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | -$72M |
| Interest Income | $94.0K |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$77M |
| Income Tax Expense | -$41.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$77M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$77M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$77M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$71M |
| EBITDA | -$68M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$77M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$56M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$129M |
| Sales/Maturities of Investments | $50M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$67M |
| Net Change in Cash | -$153M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $192M |
| Short-Term Investments | $202M |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $447M |
| PP&E (Net) | $195M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $371M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $13M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $578M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $25M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $49M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $120M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $130M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $216M |
| TOTAL LIABILITIES | $336M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $940M |
| Retained Earnings | -$238M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$12M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $690M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $690M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $88M |
| Net Debt | -$104M |