| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $130M | $145M | $174M | -10.1% | -25.3% |
| Op. Income | $62M | $68M | $87M | -9.0% | -29.3% |
| Gross Margin | 82.2% | 83.6% | 54.2% | -1.4pp | 28.0pp |
| Net Margin | 35.1% | 49.1% | 40.2% | -13.9pp | -5.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $1.08 | $1.07 | -35.2% | -34.6% |
| Free Cash Flow | -$583M | $120M | -$135M | -585.2% | -331.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $130M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $130M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $107M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $69M |
| OPERATING INCOME | $62M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $57M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $46M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $46M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $62M |
| EBITDA | $100M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $46M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $10M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $95M |
| Capital Expenditure | -$678M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$640.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$679M |
| Net Debt Issuance | $450M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$23M |
| Other Financing Activities | -$210.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $425M |
| FREE CASH FLOW | -$583M |
| Net Change in Cash | -$158M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $122M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $44M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $182M |
| PP&E (Net) | $3.1B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $111M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $64M |
| Long-Term Debt | $446M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $140M |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $592M |
| TOTAL LIABILITIES | $657M |
| Common Stock | $656.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | $496M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.7B |
| Minority Interest | $12M |
| TOTAL EQUITY | $2.7B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $446M |
| Net Debt | $324M |