| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $143M | $168M | $145M | -15.2% | -1.6% |
| Op. Income | $72M | $86M | $68M | -16.5% | 5.9% |
| Gross Margin | 83.6% | 85.1% | 83.6% | -1.5pp | 0.1pp |
| Net Margin | 44.4% | 37.9% | 49.1% | 6.5pp | -4.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.97 | $0.97 | $1.08 | 0.0% | -10.2% |
| Free Cash Flow | $105M | $109M | $120M | -3.1% | -12.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $119M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $63M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $63M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $143M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $119M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $38M |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $71M |
| OPERATING INCOME | $72M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $66M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $64M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| NET INCOME | $63M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $63M |
| D&A | $38M |
| EBIT | $72M |
| EBITDA | $110M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $63M |
| Depreciation & Amortization | $38M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$8M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $108M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $107.0K |
| Other Investing Activities | -$61.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$100M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$25M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$126M |
| FREE CASH FLOW | $105M |
| Net Change in Cash | -$21M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $46M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $165M |
| PP&E (Net) | $3.2B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $119M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.3B |
| TOTAL ASSETS | $3.4B |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $63M |
| Long-Term Debt | $396M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $136M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $541M |
| TOTAL LIABILITIES | $604M |
| Common Stock | $656.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | $605M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.8B |
| Minority Interest | $12M |
| TOTAL EQUITY | $2.8B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.4B |
| Total Debt | $396M |
| Net Debt | $289M |