| Metric | Q4 2019 | Q3 2019 | Q4 2018 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $236M | $293M | $377M | -19.5% | -37.4% |
| Op. Income | -$28M | -$93M | $20M | 69.9% | -241.9% |
| Gross Margin | 23.5% | 21.3% | 27.2% | 2.2pp | -3.6pp |
| Net Margin | -9.9% | -23.6% | 3.5% | 13.7pp | -13.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.32 | $0.06 | 65.6% | -283.3% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$727.0K | $24M | -166.6% | -108.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $236M |
| Cost of Revenue | $180M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $37M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $83M |
| Cost & Expenses | $264M |
| OPERATING INCOME | -$28M |
| Interest Income | $330.0K |
| Interest Expense | $73.0K |
| Other Income/Expenses | $417.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | -$4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$23M |
| D&A | $40M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$23M |
| Depreciation & Amortization | $40M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$448.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $20M |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$41M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$39M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$2.0K |
| Common Dividends Paid | -$7.0K |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$9.0K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $500.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $267M |
| Inventory | $101M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $437M |
| PP&E (Net) | $551M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $58M |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $674M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $11M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $101M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $95M |
| Other Non-Current Liabilities | $56M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $179M |
| TOTAL LIABILITIES | $280M |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $832M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$23M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $830M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $830M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $39M |
| Net Debt | -$11M |