| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $330M | $416M | $460M | -20.5% | -28.1% |
| Op. Income | $23M | $82M | $92M | -72.4% | -75.4% |
| Gross Margin | 27.6% | 36.1% | 32.6% | -8.4pp | -5.0pp |
| Net Margin | 5.5% | 15.6% | 15.1% | -10.1pp | -9.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.30 | $0.32 | -71.7% | -73.5% |
| Free Cash Flow | $77M | $6M | -$42M | 1221.3% | 285.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $330M |
| Cost of Revenue | $239M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $308M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $101.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $330M |
| Cost of Revenue | $239M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $42M |
| Other Expenses | $27M |
| Operating Expenses | $69M |
| Cost & Expenses | $308M |
| OPERATING INCOME | $23M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $101.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $25M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $18M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $18M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $18M |
| D&A | $28M |
| EBIT | $21M |
| EBITDA | $49M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $18M |
| Depreciation & Amortization | $28M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $3M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $71M |
| OPERATING CASH FLOW | $122M |
| Capital Expenditure | -$44M |
| Acquisitions (Net) | $184.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | -$254.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$10M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $71M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $172M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $390M |
| Inventory | $110M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $686M |
| PP&E (Net) | $463M |
| Goodwill | $51M |
| Intangible Assets | $13M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $34M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $561M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $88M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $16M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $140M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $50M |
| Other Non-Current Liabilities | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $110M |
| TOTAL LIABILITIES | $250M |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $978M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $998M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $998M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | -$144M |