| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $225M | $189M | $117M | 19.4% | 93.3% |
| Op. Income | $8M | -$1M | -$32M | 753.6% | 125.1% |
| Gross Margin | 24.3% | 22.8% | 13.5% | 1.5pp | 10.8pp |
| Net Margin | 2.3% | -0.4% | -14.1% | 2.7pp | 16.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $-0.00 | $-0.08 | 688.2% | 125.9% |
| Free Cash Flow | -$48M | $31M | -$4M | -250.9% | -982.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $225M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $217M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$817.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $225M |
| Cost of Revenue | $171M |
| GROSS PROFIT | $55M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $31M |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $47M |
| Cost & Expenses | $217M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $15.0K |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$817.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $23M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | -$47.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$50M |
| OPERATING CASH FLOW | -$28M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$396.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$397.0K |
| FREE CASH FLOW | -$48M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $81M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $289M |
| Inventory | $80M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $458M |
| PP&E (Net) | $296M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $41M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $369M |
| TOTAL ASSETS | $827M |
| Account Payables | $61M |
| Short-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $13M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $121M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $75M |
| TOTAL LIABILITIES | $196M |
| Common Stock | $22M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $627M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $631M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $631M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $827M |
| Total Debt | $45M |
| Net Debt | -$36M |