| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $598M | — | $1.2B | — | -51.1% |
| Op. Income | -$310M | — | -$114M | — | -170.9% |
| Gross Margin | 19.6% | — | 24.8% | — | -5.1pp |
| Net Margin | -35.5% | — | -7.1% | — | -28.3pp |
| EPS (Diluted) | $-1.00 | — | $-0.41 | — | -143.9% |
| Free Cash Flow | $13M | — | -$41M | — | 131.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $598M |
| Cost of Revenue | $481M |
| GROSS PROFIT | $118M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $124M |
| Other Expenses | $304M |
| Operating Expenses | $427M |
| Cost & Expenses | $908M |
| OPERATING INCOME | -$310M |
| Interest Income | $496.0K |
| Interest Expense | $373.0K |
| Other Income/Expenses | $204.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$309M |
| Income Tax Expense | -$97M |
| Net Income from Continuing Ops | -$212M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$212M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$212M |
| D&A | $96M |
| EBIT | -$102M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$212M |
| Depreciation & Amortization | $95M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | -$26M |
| Other Non-Cash Items | $201M |
| Change in Working Capital | $11M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$65M |
| Acquisitions (Net) | $65M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$43M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$43M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$826.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$826.0K |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $84M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $245M |
| Inventory | $83M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $428M |
| PP&E (Net) | $292M |
| Goodwill | $32M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $28M |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $390M |
| TOTAL ASSETS | $818M |
| Account Payables | $41M |
| Short-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $80M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $41M |
| Other Non-Current Liabilities | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $107M |
| TOTAL LIABILITIES | $186M |
| Common Stock | $21M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $628M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $632M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $632M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $818M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$54M |