| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$56M | -$53M | -$41M | -5.0% | -36.1% |
| EPS (Diluted) | $-0.75 | $-0.87 | $-0.78 | 13.8% | 3.8% |
| Free Cash Flow | -$49M | -$33M | -$35M | -48.4% | -42.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $40M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $15M |
| Operating Expenses | $56M |
| Cost & Expenses | $56M |
| OPERATING INCOME | -$56M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$49M |
| Income Tax Expense | $201.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$50M |
| D&A | $621.0K |
| EBIT | -$55M |
| EBITDA | -$55M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$50M |
| Depreciation & Amortization | $621.0K |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$5M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$49M |
| Capital Expenditure | -$449.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$169M |
| Sales/Maturities of Investments | $177M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $7M |
| Net Debt Issuance | -$104.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | -$49M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $433M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $550M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $54M |
| TOTAL ASSETS | $604M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $32M |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $578.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $58M |
| TOTAL LIABILITIES | $90M |
| Common Stock | $57.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.0B |
| Retained Earnings | -$535M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $514M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $514M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $604M |
| Total Debt | $61M |
| Net Debt | -$46M |