| Metric | FY 2024 | Prior Q | FY 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$235M | — | -$177M | — | -32.6% |
| EPS (Diluted) | $-3.24 | — | $-2.99 | — | -8.4% |
| Free Cash Flow | -$191M | — | -$130M | — | -46.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $175M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $60M |
| Operating Expenses | $235M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | -$235M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$215M |
| Income Tax Expense | $408.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$216M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$216M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$216M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$233M |
| EBITDA | -$228M |
| EPS | -$3 |
| EPS Diluted | -$3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$216M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $34M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$185M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$490M |
| Sales/Maturities of Investments | $592M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $97M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $16M |
| FREE CASH FLOW | -$191M |
| Net Change in Cash | -$72M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $346M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $434M |
| PP&E (Net) | $52M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $54M |
| TOTAL ASSETS | $488M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $40M |
| Long-Term Debt | $45M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $786.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $73M |
| TOTAL LIABILITIES | $113M |
| Common Stock | $61.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$701M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $375M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $375M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $488M |
| Total Debt | $76M |
| Net Debt | $1M |