| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73M | $76M | $77M | -4.2% | -6.3% |
| Op. Income | -$22M | -$18M | -$21M | -25.1% | -3.3% |
| Gross Margin | 13.2% | 21.9% | 17.8% | -8.7pp | -4.6pp |
| Net Margin | -43.4% | -35.4% | -46.6% | -8.0pp | 3.2pp |
| EPS (Diluted) | $-9.09 | $-7.93 | $-11.19 | -14.6% | 18.8% |
| Free Cash Flow | -$25M | -$24M | -$26M | -3.4% | 6.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $63M |
| GROSS PROFIT | $10M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | -$22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $10M |
| Other Income/Expenses | -$10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$32M |
| Income Tax Expense | -$200.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$32M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$32M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$32M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | -$200.0K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $100.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$21M |
| Acquisitions (Net) | $7M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$100.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$100.0K |
| FREE CASH FLOW | -$25M |
| Net Change in Cash | -$17M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $106M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $121M |
| PP&E (Net) | $176M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $189M |
| TOTAL ASSETS | $310M |
| Account Payables | $28M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $12M |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $300M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $700.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $347M |
| TOTAL LIABILITIES | $413M |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $926M |
| Retained Earnings | -$1.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$103M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$103M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $310M |
| Total Debt | $350M |
| Net Debt | $244M |