| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | $76M | $74M | -1.1% | 1.1% |
| Op. Income | -$16M | -$16M | -$21M | -0.6% | 23.5% |
| Gross Margin | 20.7% | 20.1% | 19.5% | 0.6pp | 1.1pp |
| Net Margin | -29.3% | -32.7% | -40.6% | 3.4pp | 11.2pp |
| EPS (Diluted) | $-6.03 | $-7.02 | $-9.14 | 14.1% | 34.0% |
| Free Cash Flow | -$9M | -$31M | -$19M | 70.0% | 50.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $60M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $32M |
| Cost & Expenses | $91M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $29M |
| EBIT | -$16M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | -$6 |
| EPS Diluted | -$6 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $15M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$14M |
| Acquisitions (Net) | $8M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$600.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$600.0K |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $99M |
| PP&E (Net) | $166M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $179M |
| TOTAL ASSETS | $278M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $13M |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $313M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $700.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $358M |
| TOTAL LIABILITIES | $420M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $934M |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$141M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$141M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $278M |
| Total Debt | $362M |
| Net Debt | $275M |