| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $352M | $337M | $265M | 4.6% | 32.9% |
| Op. Income | -$4M | $368.0K | -$31M | -1116.0% | 87.9% |
| Gross Margin | 60.1% | 59.2% | 58.8% | 0.9pp | 1.3pp |
| Net Margin | -1.6% | 0.6% | -13.2% | -2.2pp | 11.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.01 | $-0.19 | -409.7% | 84.8% |
| Free Cash Flow | $50M | $143M | -$37M | -64.7% | 236.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $352M |
| Cost of Revenue | $140M |
| GROSS PROFIT | $211M |
| R&D Expenses | $71M |
| Selling & Marketing | $84M |
| General & Administrative | $55M |
| SG&A Expenses | $139M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $215M |
| Cost & Expenses | $356M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $967.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $589.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $42M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $155.0K |
| Change in Working Capital | $14M |
| OPERATING CASH FLOW | $56M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $50M |
| Net Change in Cash | $43M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $368M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $213M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $898M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $115M |
| TOTAL ASSETS | $1.0B |
| Account Payables | $16M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $231M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $329M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $18M |
| TOTAL LIABILITIES | $347M |
| Common Stock | $20.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$528M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $665M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $665M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.0B |
| Total Debt | $16M |
| Net Debt | -$352M |