| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $9M | $6M | — | 38.4% | — |
| Op. Income | -$10M | -$13M | — | 19.0% | — |
| Gross Margin | 51.8% | 53.6% | — | -1.9pp | — |
| Net Margin | -129.8% | -205.0% | — | 75.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.18 | $-0.25 | — | 28.0% | — |
| Free Cash Flow | -$10M | -$10M | — | 0.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $9M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $19M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $908.0K |
| Other Income/Expenses | -$833.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$11M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$11M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | $238.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $14.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $252.0K |
| Net Debt Issuance | -$304.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $85.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$202.0K |
| FREE CASH FLOW | -$10M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $652.0K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $71M |
| TOTAL ASSETS | $84M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | -$1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $52.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $27M |
| TOTAL LIABILITIES | $42M |
| Common Stock | $6.0K |
| Additional Paid-In Capital | $219M |
| Retained Earnings | -$177M |
| Treasury Stock | -$506.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $84M |
| Total Debt | $28M |
| Net Debt | $25M |