| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $3M | — | 9.1% | — |
| Op. Income | $291.9K | $160.8K | — | 81.6% | — |
| Gross Margin | 41.5% | 42.5% | — | -1.0pp | — |
| Net Margin | 5.8% | 6.0% | — | -0.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.23 | — | -81.1% | — |
| Free Cash Flow | -$363.7K | -$552.3K | — | 34.1% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $291.9K |
| Interest Income | $11.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $326.3K |
| Income Tax Expense | $108.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $218.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $218.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $218.0K |
| D&A | $27.1K |
| EBIT | $291.9K |
| EBITDA | $318.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $291.9K |
| Interest Income | $11.2K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $34.4K |
| INCOME BEFORE TAX | $326.3K |
| Income Tax Expense | $108.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $218.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $218.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $218.0K |
| D&A | $27.1K |
| EBIT | $291.9K |
| EBITDA | $318.9K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $218.0K |
| Depreciation & Amortization | $27.1K |
| Stock-Based Compensation | $26.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$482.4K |
| Change in Working Capital | -$131.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$342.2K |
| Capital Expenditure | -$21.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$21.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$363.7K |
| Net Change in Cash | -$363.7K |