| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $35M | — | $20M | — | 75.4% |
| Op. Income | -$42M | — | -$86M | — | 50.9% |
| Gross Margin | 52.8% | — | 45.3% | — | 7.4pp |
| Net Margin | -130.8% | — | -417.2% | — | 286.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.72 | — | $-1.68 | — | 57.1% |
| Free Cash Flow | -$34M | — | -$44M | — | 22.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $35M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $27M |
| SG&A Expenses | $34M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $77M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $43.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$46M |
| Income Tax Expense | $32.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$46M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$46M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$46M |
| D&A | $8M |
| EBIT | -$44M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$46M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $13.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$33M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $1M |
| Other Investing Activities | $177.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $270.0K |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | -$105.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $16M |
| NET CASH FROM FINANCING | $46M |
| FREE CASH FLOW | -$34M |
| Net Change in Cash | $13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $328.0K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $25M |
| PP&E (Net) | $25M |
| Goodwill | $21M |
| Intangible Assets | $17M |
| Long-Term Investments | $154.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $92M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $17M |
| Long-Term Debt | $25M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $65.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $587.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $42M |
| TOTAL LIABILITIES | $59M |
| Common Stock | $7.0K |
| Additional Paid-In Capital | $233M |
| Retained Earnings | -$199M |
| Treasury Stock | -$522.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $33M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $33M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $92M |
| Total Debt | $42M |
| Net Debt | $27M |