| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3.2B | $3.4B | $3.0B | -7.4% | 6.6% |
| Op. Income | $1.0B | $1.3B | $1.3B | -23.8% | -22.1% |
| Gross Margin | 82.4% | 85.2% | 83.8% | -2.8pp | -1.5pp |
| Net Margin | 25.9% | 35.1% | 32.8% | -9.2pp | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $7.17 | $10.50 | $8.61 | -31.7% | -16.7% |
| Free Cash Flow | $1.2B | $1.6B | $2.0B | -24.1% | -39.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.2B |
| Cost of Revenue | $557M |
| GROSS PROFIT | $2.6B |
| R&D Expenses | $1.0B |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $601M |
| Other Expenses | -$500.0K |
| Operating Expenses | $1.6B |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $1.0B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$145M |
| INCOME BEFORE TAX | $858M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $818M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $818M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $818M |
| D&A | $100M |
| EBIT | $876M |
| EBITDA | $976M |
| EPS | $8 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3.2B |
| Cost of Revenue | $557M |
| GROSS PROFIT | $2.6B |
| R&D Expenses | $1.0B |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $601M |
| Other Expenses | -$500.0K |
| Operating Expenses | $1.6B |
| Cost & Expenses | $2.2B |
| OPERATING INCOME | $1.0B |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $18M |
| Other Income/Expenses | -$145M |
| INCOME BEFORE TAX | $858M |
| Income Tax Expense | $40M |
| Net Income from Continuing Ops | $818M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $818M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $818M |
| D&A | $100M |
| EBIT | $876M |
| EBITDA | $976M |
| EPS | $8 |
| EPS Diluted | $7 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $818M |
| Depreciation & Amortization | $100M |
| Stock-Based Compensation | $239M |
| Deferred Income Tax | -$217M |
| Other Non-Cash Items | $187M |
| Change in Working Capital | $241M |
| OPERATING CASH FLOW | $1.4B |
| Capital Expenditure | -$178M |
| Acquisitions (Net) | $101M |
| Purchases of Investments | -$1.7B |
| Sales/Maturities of Investments | $1.8B |
| Other Investing Activities | -$202M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$236M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$808M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$97M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$323M |
| FREE CASH FLOW | $1.2B |
| Net Change in Cash | $809M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.9B |
| Short-Term Investments | $5.0B |
| Net Receivables | $5.1B |
| Inventory | $2.4B |
| Other Current Assets | $406M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16.9B |
| PP&E (Net) | $3.9B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $929M |
| Long-Term Investments | $6.1B |
| Tax Assets | $1.9B |
| Other Non-Current Assets | $350M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13.2B |
| TOTAL ASSETS | $30.1B |
| Account Payables | $600M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $426M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| Long-Term Debt | $2.0B |
| Deferred Revenue NC | $86M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $677M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $6.6B |
| Common Stock | $100.0K |
| Additional Paid-In Capital | $10.6B |
| Retained Earnings | $24.1B |
| Treasury Stock | -$11.0B |
| Accum. Other Comp. Income | -$182M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $23.5B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $23.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $30.1B |
| Total Debt | $2.7B |
| Net Debt | -$1.2B |