| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $1M | $2M | -8.3% | -16.9% |
| Op. Income | -$724.7K | -$1M | -$732.7K | 45.8% | 1.1% |
| Gross Margin | 64.5% | 70.6% | 70.0% | -6.2pp | -5.6pp |
| Net Margin | -57.2% | -95.9% | -49.5% | 38.7pp | -7.7pp |
| EPS (Diluted) | $-0.30 | $-0.48 | $-0.45 | 37.5% | 33.3% |
| Free Cash Flow | -$424.0K | -$615.9K | $3M | 31.2% | -114.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $447.3K |
| GROSS PROFIT | $811.7K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$724.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7.5K |
| Other Income/Expenses | $5.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$718.9K |
| Income Tax Expense | $800 |
| Net Income from Continuing Ops | -$719.7K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$719.7K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$719.7K |
| D&A | $11.8K |
| EBIT | -$711.4K |
| EBITDA | -$699.6K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$719.7K |
| Depreciation & Amortization | $11.8K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2.2K |
| Change in Working Capital | $286.1K |
| OPERATING CASH FLOW | -$424.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$87.2K |
| FREE CASH FLOW | -$424.0K |
| Net Change in Cash | -$511.2K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $105.9K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $76.8K |
| Inventory | $251.6K |
| Other Current Assets | $934.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $328.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $10M |
| Account Payables | $528.7K |
| Short-Term Debt | $960.7K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $494.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $7M |
| Common Stock | $334 |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | -$20M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$33.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | $6M |