| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $388.9K | $293.0K | $137.5K | 32.7% | 182.9% |
| Op. Income | -$322.1K | -$210.5K | -$267.8K | -53.0% | -20.3% |
| Gross Margin | -21.0% | -16.3% | 53.9% | -4.6pp | -74.8pp |
| Net Margin | -84.2% | -74.5% | -194.7% | -9.7pp | 110.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.02 | $-0.01 | -25.6% | -259.0% |
| Free Cash Flow | -$540.2K | -$210.5K | -$276.8K | -156.6% | -95.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $388.9K |
| Cost of Revenue | $470.4K |
| GROSS PROFIT | -$81.5K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $45.9K |
| General & Administrative | $524.8K |
| SG&A Expenses | $570.6K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $240.6K |
| Cost & Expenses | $711.0K |
| OPERATING INCOME | -$322.1K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $5.4K |
| Other Income/Expenses | -$5.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$327.5K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$327.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$327.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$327.5K |
| D&A | $36.0K |
| EBIT | -$322.1K |
| EBITDA | -$286.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$327.5K |
| Depreciation & Amortization | $36.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $12.0K |
| Change in Working Capital | -$55.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$334.6K |
| Capital Expenditure | -$205.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$205.6K |
| Net Debt Issuance | $106.2K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $450.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $556.2K |
| FREE CASH FLOW | -$540.2K |
| Net Change in Cash | $16.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | -$128.6K |
| Short-Term Investments | $257.1K |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $128.6K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$128.6K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | -$128.6K |
| TOTAL ASSETS | $0 |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $0 |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$752.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$752.4K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$752.4K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | -$752.4K |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | $128.6K |