| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $16M | $5M | -36.1% | 99.8% |
| Op. Income | -$35M | -$31M | -$3M | -11.5% | -935.6% |
| Gross Margin | 65.8% | 56.4% | 79.8% | 9.4pp | -14.0pp |
| Net Margin | -339.7% | -195.4% | -89.8% | -144.3pp | -250.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.60 | $-0.45 | $-0.07 | -33.3% | -746.3% |
| Free Cash Flow | -$878.5K | $259.1K | -$1M | -439.1% | 33.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $45M |
| OPERATING INCOME | -$35M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $732.1K |
| Other Income/Expenses | $921.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$34M |
| Income Tax Expense | $69.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$34M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$34M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$34M |
| D&A | $953.2K |
| EBIT | -$33M |
| EBITDA | -$32M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$34M |
| Depreciation & Amortization | $953.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$122.3K |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$846.1K |
| Capital Expenditure | -$32.3K |
| Acquisitions (Net) | $2 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.3K |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$878.5K |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $11M |
| Short-Term Investments | $507.1K |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $70.7K |
| Other Current Assets | $29M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $50M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $22.1K |
| Other Non-Current Assets | $428.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $58M |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $66M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $727.9K |
| Deferred Tax Liabilities | $263.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $250.4K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $85M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$151M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$600.5K |
| Other Equity | $57M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$10M |
| Minority Interest | -$426.0K |
| TOTAL EQUITY | -$10M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $58M |
| Total Debt | $20M |
| Net Debt | $9M |