| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | $6M | — | 175.7% | — |
| Op. Income | -$8M | -$4M | — | -93.9% | — |
| Gross Margin | 58.9% | 59.0% | — | -0.1pp | — |
| Net Margin | -200.9% | -72.0% | — | -128.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.47 | $-0.06 | — | -637.8% | — |
| Free Cash Flow | -$14M | -$853.8K | — | -1587.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $602.1K |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $413.3K |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | -$8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $617.5K |
| Other Income/Expenses | -$24M |
| INCOME BEFORE TAX | -$31M |
| Income Tax Expense | $10.9K |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $413.3K |
| EBIT | -$8M |
| EBITDA | -$7M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $413.3K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $79.1K |
| Other Non-Cash Items | $28M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$14M |
| Capital Expenditure | -$136.2K |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | $1M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $9M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $132.6K |
| Other Current Assets | $23M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $51M |
| PP&E (Net) | $1M |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $160.7K |
| Other Non-Current Assets | $952.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $66M |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $62M |
| Long-Term Debt | $234.4K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $567.4K |
| Other Non-Current Liabilities | $386.7K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $63M |
| Common Stock | $85M |
| Additional Paid-In Capital | $4M |
| Retained Earnings | -$87M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $236.4K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3M |
| Minority Interest | -$304.9K |
| TOTAL EQUITY | $2M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $66M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | $10M |