| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | — | $1M | — | 757.5% |
| Op. Income | -$6M | — | -$4M | — | -64.7% |
| Gross Margin | 51.9% | — | -16.8% | — | 68.6pp |
| Net Margin | -97.5% | — | -1342.8% | — | 1245.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.15 | — | $-0.63 | — | 76.2% |
| Free Cash Flow | -$50.1K | — | -$5M | — | 99.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44.9K |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $25.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$37.1K |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | $586.7K |
| OPERATING CASH FLOW | -$50.1K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | -$72.1K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$203M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$204M |
| Net Debt Issuance | $307.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$307.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $205M |
| FREE CASH FLOW | -$50.1K |
| Net Change in Cash | $935.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $913.6K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $55.2K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $159.0K |
| Goodwill | $2M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $5M |
| Tax Assets | $70.1K |
| Other Non-Current Assets | $442.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $595.0K |
| Deferred Revenue | $292.0K |
| Other Current Liabilities | $870.1K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6M |
| Long-Term Debt | $23M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $117.7K |
| Other Non-Current Liabilities | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47M |
| TOTAL LIABILITIES | $53M |
| Common Stock | $303.2K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$124.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$37M |
| Minority Interest | -$74.0K |
| TOTAL EQUITY | -$37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $24M |
| Net Debt | $23M |