| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $692M | — | $258M | — | 168.2% |
| Op. Income | $119M | — | $15M | — | 678.3% |
| Gross Margin | 47.4% | — | 48.8% | — | -1.4pp |
| Net Margin | 14.3% | — | 6.7% | — | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.62 | — | $0.11 | — | 448.1% |
| Free Cash Flow | $75M | — | -$3M | — | 2701.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $692M |
| Cost of Revenue | $364M |
| GROSS PROFIT | $328M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $149M |
| Other Expenses | $33M |
| Operating Expenses | $209M |
| Cost & Expenses | $573M |
| OPERATING INCOME | $119M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $112M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $99M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $99M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $99M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $151M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $692M |
| Cost of Revenue | $364M |
| GROSS PROFIT | $328M |
| R&D Expenses | $26M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $149M |
| Other Expenses | $33M |
| Operating Expenses | $209M |
| Cost & Expenses | $573M |
| OPERATING INCOME | $119M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$8M |
| INCOME BEFORE TAX | $112M |
| Income Tax Expense | $13M |
| Net Income from Continuing Ops | $99M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $99M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $99M |
| D&A | $32M |
| EBIT | $119M |
| EBITDA | $151M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $99M |
| Depreciation & Amortization | $32M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | -$12M |
| Other Non-Cash Items | $37M |
| Change in Working Capital | -$32M |
| OPERATING CASH FLOW | $126M |
| Capital Expenditure | -$50M |
| Acquisitions (Net) | $893.7K |
| Purchases of Investments | -$5M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $57M |
| NET CASH FROM INVESTING | $6M |
| Net Debt Issuance | -$83M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$840.5K |
| NET CASH FROM FINANCING | $19M |
| FREE CASH FLOW | $75M |
| Net Change in Cash | $152M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $191M |
| Short-Term Investments | $163.2K |
| Net Receivables | $81M |
| Inventory | $80M |
| Other Current Assets | $47M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $398M |
| PP&E (Net) | $132M |
| Goodwill | $165M |
| Intangible Assets | $201M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $515M |
| TOTAL ASSETS | $914M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $65M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $197M |
| Long-Term Debt | $190M |
| Deferred Revenue NC | $915.5K |
| Deferred Tax Liabilities | $80M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $274M |
| TOTAL LIABILITIES | $471M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $212M |
| Retained Earnings | $214M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $8M |
| Other Equity | $14M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $442M |
| Minority Interest | $111.4K |
| TOTAL EQUITY | $442M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $914M |
| Total Debt | $263M |
| Net Debt | $72M |