| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $69M | $74M | $74M | -6.8% | -6.3% |
| Op. Income | -$6M | -$5M | $4M | -9.3% | -255.6% |
| Gross Margin | 80.7% | 81.2% | 82.4% | -0.5pp | -1.7pp |
| Net Margin | -4.5% | -5.6% | 5.1% | 1.1pp | -9.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.07 | $-0.09 | $0.08 | 24.4% | -187.4% |
| Free Cash Flow | -$3M | $8M | -$43M | -138.6% | 93.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $69M |
| Cost of Revenue | $13M |
| GROSS PROFIT | $56M |
| R&D Expenses | $21M |
| Selling & Marketing | $32M |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $61M |
| Cost & Expenses | $75M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $991.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $3M |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $9M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | $47.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $9M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$13M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $220.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $281M |
| Net Receivables | $19M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $362M |
| PP&E (Net) | $43M |
| Goodwill | $68M |
| Intangible Assets | $19M |
| Long-Term Investments | $96M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $45M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $270M |
| TOTAL ASSETS | $632M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $110M |
| Other Current Liabilities | $42M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $161M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $71M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $109M |
| TOTAL LIABILITIES | $270M |
| Common Stock | $733.0K |
| Additional Paid-In Capital | $507M |
| Retained Earnings | $138M |
| Treasury Stock | -$316M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $325M |
| Minority Interest | $37M |
| TOTAL EQUITY | $362M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $632M |
| Total Debt | $23M |
| Net Debt | -$19M |