| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $261M | — | $293M | — | -11.0% |
| Op. Income | -$32M | — | -$3M | — | -848.8% |
| Gross Margin | 80.2% | — | 81.6% | — | -1.4pp |
| Net Margin | -8.3% | — | -0.1% | — | -8.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.50 | — | $-0.00 | — | -13413.5% |
| Free Cash Flow | -$9M | — | $23M | — | -138.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $261M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $210M |
| R&D Expenses | $83M |
| Selling & Marketing | $126M |
| General & Administrative | $32M |
| SG&A Expenses | $159M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $241M |
| Cost & Expenses | $293M |
| OPERATING INCOME | -$32M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $197.0K |
| Other Income/Expenses | $14M |
| INCOME BEFORE TAX | -$18M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$32M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $34M |
| Deferred Income Tax | -$551.0K |
| Other Non-Cash Items | -$717.0K |
| Change in Working Capital | -$27M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$33M |
| Sales/Maturities of Investments | $131M |
| Other Investing Activities | $66.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $93M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$63M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$65M |
| FREE CASH FLOW | -$9M |
| Net Change in Cash | $24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $71M |
| Short-Term Investments | $260M |
| Net Receivables | $20M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $376M |
| PP&E (Net) | $39M |
| Goodwill | $68M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $35M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $38M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $196M |
| TOTAL ASSETS | $572M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $105M |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $155M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $60M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $94M |
| TOTAL LIABILITIES | $249M |
| Common Stock | $742.0K |
| Additional Paid-In Capital | $529M |
| Retained Earnings | $120M |
| Treasury Stock | -$366M |
| Accum. Other Comp. Income | $77.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $284M |
| Minority Interest | $39M |
| TOTAL EQUITY | $323M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $572M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$50M |