| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $144M | — | $109M | — | 32.3% |
| Op. Income | $8M | — | -$7M | — | 219.0% |
| Gross Margin | 79.7% | — | 79.5% | — | 0.2pp |
| Net Margin | 6.7% | — | -5.5% | — | 12.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.22 | — | $-0.15 | — | 246.7% |
| Free Cash Flow | $34M | — | $9M | — | 297.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $65M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $136M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $786.0K |
| Interest Expense | $186.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $879.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $29M |
| GROSS PROFIT | $115M |
| R&D Expenses | $32M |
| Selling & Marketing | $65M |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $75M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $106M |
| Cost & Expenses | $136M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $786.0K |
| Interest Expense | $186.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $879.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $9M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $18M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | -$728.0K |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $1M |
| Purchases of Investments | -$97M |
| Sales/Maturities of Investments | $37M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$67M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $21M |
| NET CASH FROM FINANCING | $21M |
| FREE CASH FLOW | $34M |
| Net Change in Cash | -$5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15M |
| Short-Term Investments | $76M |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $121M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $24M |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $91M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $560.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $140M |
| TOTAL ASSETS | $261M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $29M |
| Other Current Liabilities | $19M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $53M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $19M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $76M |
| Common Stock | $506.0K |
| Additional Paid-In Capital | $219M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | $125.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $185M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $185M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $261M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$15M |