| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $95M | — | $89M | — | 6.7% |
| Op. Income | -$31M | — | -$19M | — | -63.2% |
| Gross Margin | 77.2% | — | 78.5% | — | -1.3pp |
| Net Margin | -32.8% | — | -13.6% | — | -19.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.80 | — | $-0.31 | — | -158.1% |
| Free Cash Flow | -$14M | — | -$8M | — | -82.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $95M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $73M |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $76M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $126M |
| OPERATING INCOME | -$31M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $222.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$27M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$31M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$31M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$31M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$27M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$31M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $11M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$10M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$162M |
| Sales/Maturities of Investments | $147M |
| Other Investing Activities | -$38.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$7M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$14M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $61M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | -$2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $111M |
| PP&E (Net) | $12M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $432.0K |
| Other Non-Current Assets | $47M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75M |
| TOTAL ASSETS | $185M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $14M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $29M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $9M |
| TOTAL LIABILITIES | $37M |
| Common Stock | $465.0K |
| Additional Paid-In Capital | $186M |
| Retained Earnings | -$20M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$873.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $148M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $148M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $185M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$28M |