| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.2B | — | $1.2B | — | 4.2% |
| Op. Income | $767M | — | $953M | — | -19.4% |
| Gross Margin | 98.3% | — | 119.5% | — | -21.1pp |
| Net Margin | 48.6% | — | 62.4% | — | -13.8pp |
| EPS (Diluted) | $3.77 | — | $4.35 | — | -13.3% |
| Free Cash Flow | $513M | — | $371M | — | 38.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $453M |
| Operating Expenses | $453M |
| Cost & Expenses | $473M |
| OPERATING INCOME | $767M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $90M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $767M |
| Income Tax Expense | $164M |
| Net Income from Continuing Ops | $603M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $603M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $603M |
| D&A | $89M |
| EBIT | $857M |
| EBITDA | $946M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.2B |
| Cost of Revenue | $21M |
| GROSS PROFIT | $1.2B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $453M |
| Operating Expenses | $453M |
| Cost & Expenses | $473M |
| OPERATING INCOME | $767M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $90M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $767M |
| Income Tax Expense | $164M |
| Net Income from Continuing Ops | $603M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $603M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $603M |
| D&A | $89M |
| EBIT | $857M |
| EBITDA | $946M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $603M |
| Depreciation & Amortization | $79M |
| Stock-Based Compensation | $41M |
| Deferred Income Tax | $165M |
| Other Non-Cash Items | -$73M |
| Change in Working Capital | -$286M |
| OPERATING CASH FLOW | $529M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1.2B |
| Sales/Maturities of Investments | $909M |
| Other Investing Activities | -$45.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$301M |
| Net Debt Issuance | $13M |
| Common Stock Repurchased | -$133M |
| Common Dividends Paid | -$146M |
| Other Financing Activities | -$904.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$265M |
| FREE CASH FLOW | $513M |
| Net Change in Cash | -$36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $5.8B |
| Net Receivables | $150M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6.9B |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $662M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $726M |
| TOTAL ASSETS | $7.6B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $1.1B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $131M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.2B |
| Long-Term Debt | $480M |
| Deferred Revenue NC | $20M |
| Deferred Tax Liabilities | $590M |
| Other Non-Current Liabilities | $874M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $173.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.4B |
| Retained Earnings | $4.2B |
| Treasury Stock | -$946M |
| Accum. Other Comp. Income | -$331M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4.4B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.6B |
| Total Debt | $1.6B |
| Net Debt | $1.6B |