| Metric | Q3 2020 | Q2 2020 | Q3 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $3M | $70M | 197.8% | -85.5% |
| Op. Income | -$17M | -$22M | $3M | 21.7% | -697.1% |
| Gross Margin | -73.9% | -345.6% | 20.6% | 271.7pp | -94.5pp |
| Net Margin | -188.7% | -663.4% | 1.2% | 474.7pp | -189.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.88 | $-1.04 | $0.04 | 15.4% | -2300.0% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$19M | -$2M | 61.0% | -223.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | -$8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $6M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$20M |
| Income Tax Expense | -$490.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$19M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$19M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$19M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$19M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $30.0K |
| Purchases of Investments | -$177.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$6M |
| Common Stock Repurchased | -$161.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$6M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$13M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $22.0K |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $245.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $42M |
| PP&E (Net) | $553M |
| Goodwill | $27M |
| Intangible Assets | $4M |
| Long-Term Investments | $35M |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $631M |
| TOTAL ASSETS | $673M |
| Account Payables | $33M |
| Short-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $117M |
| Long-Term Debt | $230M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $466M |
| TOTAL LIABILITIES | $583M |
| Common Stock | $248.0K |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | -$27M |
| Treasury Stock | -$40M |
| Accum. Other Comp. Income | $4M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $86M |
| Minority Interest | $4M |
| TOTAL EQUITY | $90M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $673M |
| Total Debt | $505M |
| Net Debt | $478M |