| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | — | — | — |
| Op. Income | -$2M | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-247.00 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$3M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $736.0K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $518.0K |
| SG&A Expenses | $518.0K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $2.0K |
| Interest Expense | $876.0K |
| Other Income/Expenses | -$811.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | $874.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $4.3K |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $4.3K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | -$63.0K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$247 |
| EPS Diluted | -$247 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $80.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $853.0K |
| Change in Working Capital | -$21.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $92.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $8M |