| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $10M | $9M | 4.2% | 13.5% |
| Op. Income | -$777.0K | -$449.0K | -$2M | -73.1% | 48.3% |
| Gross Margin | 69.6% | 75.7% | 70.7% | -6.1pp | -1.1pp |
| Net Margin | -4.5% | -4.5% | -12.1% | -0.0pp | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $-0.03 | $-0.08 | -4.1% | 58.3% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | -$13M | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $899.0K |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$308.0K |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$777.0K |
| Interest Income | $370.0K |
| Other Income/Expenses | $370.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$407.0K |
| Income Tax Expense | $54.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$461.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$461.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$461.0K |
| D&A | $174.8K |
| EBIT | -$777.0K |
| EBITDA | -$602.3K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$461.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $461.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $55M |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $540.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $83M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $10M |
| TOTAL ASSETS | $94M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $3M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $26.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $7M |
| TOTAL LIABILITIES | $22M |
| Common Stock | $657.0K |
| Additional Paid-In Capital | $140M |
| Retained Earnings | -$66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $72M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $72M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $94M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$11M |