| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $12M | $12M | $11M | -2.2% | 13.2% |
| Op. Income | -$374.0K | -$738.0K | -$1M | 49.3% | 74.7% |
| Gross Margin | 72.2% | 72.4% | 73.3% | -0.3pp | -1.1pp |
| Net Margin | 5.2% | -0.2% | -5.6% | 5.4pp | 10.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $-0.00 | $-0.04 | 2316.7% | 196.6% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $12M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $5M |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $12M |
| OPERATING INCOME | -$374.0K |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $652.0K |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $621.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $621.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $621.0K |
| D&A | $119.3K |
| EBIT | -$374.0K |
| EBITDA | -$254.7K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $621.0K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$621.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $200.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $10M |
| Short-Term Investments | $68M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $407.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $92M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9M |
| TOTAL ASSETS | $101M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $720.0K |
| Additional Paid-In Capital | $150M |
| Retained Earnings | -$73M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $75M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $75M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $101M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$8M |