| Metric | FY 2008 | Prior Q | FY 2007 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $15M | — | $13M | — | 12.9% |
| Op. Income | -$5M | — | -$9M | — | 38.0% |
| Gross Margin | 60.5% | — | 60.0% | — | 0.4pp |
| Net Margin | -38.0% | — | -63.6% | — | 25.6pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | — | $-2.10 | — | 44.8% |
| Free Cash Flow | -$5M | — | -$6M | — | 21.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $15M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $109.0K |
| Interest Expense | $418.0K |
| Other Income/Expenses | -$309.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $610.0K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $610.0K |
| Stock-Based Compensation | $530.0K |
| Deferred Income Tax | $182.0K |
| Other Non-Cash Items | $460.0K |
| Change in Working Capital | -$945.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$120.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$120.0K |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$250.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $4M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $632.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $14M |
| PP&E (Net) | $989.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue NC | $277.0K |
| Deferred Tax Liabilities | -$1M |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $176.0K |
| Additional Paid-In Capital | $51M |
| Retained Earnings | -$47M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$1M |