| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $861.3K | $4M | $662.9K | -80.5% | 29.9% |
| Op. Income | -$1M | -$556.5K | -$1M | -82.9% | 15.5% |
| Gross Margin | 18.3% | 38.0% | 37.5% | -19.7pp | -19.1pp |
| Net Margin | -121.9% | -14.4% | -212.1% | -107.5pp | 90.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.83 | $-0.51 | $-1.21 | -62.2% | 31.1% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | -$333.3K | — | 100.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $861.3K |
| Cost of Revenue | $703.4K |
| GROSS PROFIT | $157.9K |
| R&D Expenses | $232.6K |
| Selling & Marketing | $133.8K |
| General & Administrative | $836.6K |
| SG&A Expenses | $970.4K |
| Other Expenses | -$1.5K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $2.5K |
| Interest Expense | $20.2K |
| Other Income/Expenses | -$3.4K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | $41.5K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $31.8K |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$969.4K |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$1M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $741.5K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $308.1K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $633.1K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $437.9K |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $11M |
| PP&E (Net) | $382.4K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $382.4K |
| TOTAL ASSETS | $11M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $99.1K |
| Other Current Liabilities | $1M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $184.3K |
| Additional Paid-In Capital | $17M |
| Retained Earnings | -$12M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $558.2K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $1M |
| TOTAL EQUITY | $7M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $11M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | $439.5K |