| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $2M | $2M | 139.0% | 116.2% |
| Op. Income | -$3M | -$4M | -$665.0K | 27.8% | -310.2% |
| Gross Margin | 26.7% | 2.2% | 26.7% | 24.5pp | -0.0pp |
| Net Margin | 204.7% | -61.0% | -35.5% | 265.7pp | 240.2pp |
| EPS (Diluted) | $5.09 | $-1.01 | $-1.60 | 603.3% | 417.5% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$1M | -$1M | -33.6% | -36.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $400.2K |
| Selling & Marketing | $345.4K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $7M |
| Cost & Expenses | $10M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $132.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $7.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $121.9K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | $5 |
| EPS Diluted | $5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $236.7K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$12M |
| Change in Working Capital | -$700.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$24.6K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | $2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$674.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$674.2K |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | -$50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $49M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $803.1K |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $67M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $47.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7M |
| TOTAL ASSETS | $74M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $564.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $878.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $70M |
| Retained Earnings | -$13M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$389.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59M |
| Minority Interest | -$1M |
| TOTAL EQUITY | $58M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $74M |
| Total Debt | $5M |
| Net Debt | -$44M |