| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$9M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 15.1% | — | — | — | — |
| Net Margin | -47.6% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-4.73 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$5M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $854.2K |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | -$9M |
| Interest Income | $134.2K |
| Interest Expense | $322.9K |
| Other Income/Expenses | $5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$76.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $460.4K |
| EBIT | -$9M |
| EBITDA | -$8M |
| EPS | -$5 |
| EPS Diluted | -$5 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $897.2K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$76.3K |
| Acquisitions (Net) | $68.9K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$7M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$119.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $58M |
| NET CASH FROM FINANCING | $58M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | $46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $50M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $532.5K |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $71M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $1M |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $11M |
| TOTAL ASSETS | $83M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $947.8K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $91.2K |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30M |
| TOTAL LIABILITIES | $41M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $70M |
| Retained Earnings | -$30M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $894.8K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $43M |
| Minority Interest | -$1M |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $83M |
| Total Debt | $6M |
| Net Debt | -$44M |