| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | $3M | $3M | 6.4% | 17.7% |
| Op. Income | $409.0K | $442.0K | $317.0K | -7.5% | 29.0% |
| Gross Margin | 60.0% | 69.6% | 61.4% | -9.6pp | -1.4pp |
| Net Margin | 10.2% | 240.4% | 11.2% | -230.2pp | -0.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.38 | $0.02 | -94.7% | 0.0% |
| Free Cash Flow | $1M | $818.0K | -$381.0K | 32.3% | 384.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $51.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $409.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | -$10.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $399.0K |
| Income Tax Expense | $92.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $307.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $307.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $307.0K |
| D&A | $159.0K |
| EBIT | $400.0K |
| EBITDA | $559.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $51.0K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $409.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1.0K |
| Other Income/Expenses | -$10.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $399.0K |
| Income Tax Expense | $92.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $307.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $307.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $307.0K |
| D&A | $159.0K |
| EBIT | $400.0K |
| EBITDA | $559.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $307.0K |
| Depreciation & Amortization | $159.0K |
| Stock-Based Compensation | $86.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $9.0K |
| Change in Working Capital | $574.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$53.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$9.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23.0K |
| Net Debt Issuance | -$30.0K |
| Common Stock Repurchased | -$1M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$302.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $204.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $2M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $255.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $8M |
| TOTAL ASSETS | $18M |
| Account Payables | $689.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $401.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $777.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $251.0K |
| Additional Paid-In Capital | $37M |
| Retained Earnings | $1M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $12M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $12M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $18M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$6M |