| Metric | FY 2012 | Prior Q | FY 2011 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | — | $43M | — | -0.1% |
| Op. Income | $912.0K | — | $2M | — | -56.7% |
| Gross Margin | 11.9% | — | 13.8% | — | -1.9pp |
| Net Margin | 0.7% | — | 3.2% | — | -2.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | — | $0.16 | — | -76.8% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | -$297.0K | — | -341.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $95.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $912.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $110.0K |
| Other Income/Expenses | -$110.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $802.0K |
| Income Tax Expense | $419.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $383.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$61.0K |
| NET INCOME | $322.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $322.0K |
| D&A | $946.0K |
| EBIT | $912.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $95.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $912.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $110.0K |
| Other Income/Expenses | -$110.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $802.0K |
| Income Tax Expense | $419.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $383.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$61.0K |
| NET INCOME | $322.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $322.0K |
| D&A | $946.0K |
| EBIT | $912.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $322.0K |
| Depreciation & Amortization | $946.0K |
| Stock-Based Compensation | $121.0K |
| Deferred Income Tax | $83.0K |
| Other Non-Cash Items | $91.0K |
| Change in Working Capital | -$391.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $927.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $24.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $951.0K |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | -$359.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $590.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | -$679.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $12M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $765.0K |
| Deferred Revenue | $200.0K |
| Other Current Liabilities | $325.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $977.0K |
| Deferred Revenue NC | $209.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $699.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $22.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $6M |
| Common Stock | $151.0K |
| Additional Paid-In Capital | $9M |
| Retained Earnings | $22M |
| Treasury Stock | -$25M |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $6M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $6M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $12M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $1M |