| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $47M | — | $51M | — | -6.9% |
| Op. Income | $683.0K | — | -$2M | — | 132.3% |
| Gross Margin | 14.9% | — | 13.5% | — | 1.4pp |
| Net Margin | 0.4% | — | -11.8% | — | 12.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | — | $-0.55 | — | 103.4% |
| Free Cash Flow | -$2M | — | -$992.0K | — | -63.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$379.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $683.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$477.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $206.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $206.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $206.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $206.0K |
| D&A | $692.0K |
| EBIT | $683.0K |
| EBITDA | $683.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $47M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$379.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $683.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$477.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $206.0K |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $206.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $206.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $206.0K |
| D&A | $692.0K |
| EBIT | $683.0K |
| EBITDA | $683.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $206.0K |
| Depreciation & Amortization | $692.0K |
| Stock-Based Compensation | -$14.0K |
| Deferred Income Tax | $687.0K |
| Other Non-Cash Items | $63.0K |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$249.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $11M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$25.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $794.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $778.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $458.0K |
| Other Non-Current Assets | -$122.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1M |
| TOTAL ASSETS | $8M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $314.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $530.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $530.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $4M |
| Common Stock | $151.0K |
| Additional Paid-In Capital | $8M |
| Retained Earnings | $15M |
| Treasury Stock | -$20M |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$2M |