| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $109M | $127M | $100M | -14.6% | 8.3% |
| Op. Income | -$165M | -$122M | -$154M | -35.5% | -7.3% |
| Gross Margin | 83.9% | 90.5% | 87.8% | -6.7pp | -3.9pp |
| Net Margin | -156.8% | -96.7% | -163.2% | -60.1pp | 6.3pp |
| EPS (Diluted) | $-2.03 | $-1.52 | $-2.33 | -33.6% | 12.9% |
| Free Cash Flow | -$204M | -$86M | -$182M | -138.5% | -12.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $109M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $178M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $78M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $257M |
| Cost & Expenses | $274M |
| OPERATING INCOME | -$165M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | -$170M |
| Income Tax Expense | $455.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$171M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$171M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$171M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$154M |
| EBITDA | -$146M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$171M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $37M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$56M |
| OPERATING CASH FLOW | -$191M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $132M |
| Other Investing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM INVESTING | $94M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$58.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$58.0K |
| FREE CASH FLOW | -$204M |
| Net Change in Cash | -$97M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $112M |
| Short-Term Investments | $300M |
| Net Receivables | $100M |
| Inventory | $36M |
| Other Current Assets | $48M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $596M |
| PP&E (Net) | $285M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $165M |
| Long-Term Investments | $157M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $60M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $711M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $41M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $43M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $246M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $30M |
| Other Non-Current Liabilities | $863M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $921M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $83.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.7B |
| Retained Earnings | -$3.6B |
| Treasury Stock | -$3M |
| Accum. Other Comp. Income | -$431.0K |
| Other Equity | $3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $140M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $140M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $41M |
| Net Debt | -$71M |