| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $100M | $103M | $80M | -2.8% | 25.7% |
| Op. Income | -$154M | -$146M | -$137M | -5.8% | -12.8% |
| Gross Margin | 87.8% | 94.9% | 92.4% | -7.0pp | -4.6pp |
| Net Margin | -163.2% | -146.9% | -190.6% | -16.2pp | 27.4pp |
| EPS (Diluted) | $-2.33 | $-2.16 | $-2.19 | -7.9% | -6.4% |
| Free Cash Flow | -$182M | -$117M | -$180M | -55.1% | -1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $100M |
| Cost of Revenue | $12M |
| GROSS PROFIT | $88M |
| R&D Expenses | $166M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $77M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $242M |
| Cost & Expenses | $255M |
| OPERATING INCOME | -$154M |
| Interest Income | $6M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$163M |
| Income Tax Expense | $495.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$164M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$164M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$164M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$148M |
| EBITDA | -$143M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$164M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $32M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$38M |
| OPERATING CASH FLOW | -$157M |
| Capital Expenditure | -$25M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$62M |
| Sales/Maturities of Investments | $202M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | $111M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$722.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$722.0K |
| FREE CASH FLOW | -$182M |
| Net Change in Cash | -$46M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $86M |
| Short-Term Investments | $544M |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $27M |
| Other Current Assets | $67M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $766M |
| PP&E (Net) | $301M |
| Goodwill | $44M |
| Intangible Assets | $159M |
| Long-Term Investments | $90M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $617M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $59M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $218M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $32M |
| Other Non-Current Liabilities | $896M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $945M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.2B |
| Common Stock | $71.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$2.9B |
| Treasury Stock | -$356.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | $356.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $220M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $220M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | -$57M |