| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$36M | — | -$10M | — | -249.0% |
| EPS (Diluted) | $-0.19 | — | $-0.05 | — | -258.5% |
| Free Cash Flow | -$29M | — | -$4M | — | -717.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $112.0K |
| GROSS PROFIT | -$112.0K |
| R&D Expenses | $28M |
| Selling & Marketing | -$112.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $36M |
| Cost & Expenses | $36M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$35M |
| Income Tax Expense | $10.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$35M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$35M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$35M |
| D&A | $112.0K |
| EBIT | -$35M |
| EBITDA | -$35M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$35M |
| Depreciation & Amortization | $112.0K |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | -$27M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$77M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$4.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$134.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $145M |
| FREE CASH FLOW | -$29M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $70M |
| Short-Term Investments | $77M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $151M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $551.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $155M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $9M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $171M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $172M |
| TOTAL LIABILITIES | $181M |
| Common Stock | $4.0K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | -$45M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $4.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$26M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$26M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $155M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$68M |