| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$392.3K | -$447.4K | -$283.7K | 12.3% | -38.3% |
| EPS (Diluted) | $-3.66 | $-3.18 | $-3.96 | -15.1% | 7.6% |
| Free Cash Flow | -$106.9K | -$167.0K | -$189.8K | 36.0% | 43.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $392.3K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $392.3K |
| Cost & Expenses | $392.3K |
| OPERATING INCOME | -$392.3K |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $285.4K |
| OPERATING CASH FLOW | -$106.9K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $95M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $95M |
| Net Debt Issuance | $100.0K |
| Common Stock Repurchased | -$95M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $40.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$95M |
| FREE CASH FLOW | -$106.9K |
| Net Change in Cash | -$66.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $40M |
| Short-Term Investments | $46M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $91M |
| PP&E (Net) | $550.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $180.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $730.0K |
| TOTAL ASSETS | $92M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $164.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $39.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $103.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $18M |
| Common Stock | $37.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$208M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$100.0K |
| Other Equity | $282M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $73M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $73M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $92M |
| Total Debt | $203.0K |
| Net Debt | -$40M |