| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | -$283.7K | — | -$8M | — | 96.5% |
| EPS (Diluted) | $-3.96 | — | $-2.34 | — | -69.2% |
| Free Cash Flow | -$189.8K | — | -$11M | — | 98.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $283.7K |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $283.7K |
| Cost & Expenses | $283.7K |
| OPERATING INCOME | -$283.7K |
| Interest Income | $107.0K |
| Interest Expense | $107.0K |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $2M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $93.9K |
| OPERATING CASH FLOW | -$189.7K |
| Capital Expenditure | -$1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$189.8K |
| Net Change in Cash | -$189.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $43M |
| Short-Term Investments | $62M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $110M |
| PP&E (Net) | $444.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $322.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $766.0K |
| TOTAL ASSETS | $111M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $162.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $185.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $64.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $249.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $12M |
| Common Stock | $27.0K |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$125M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$373.0K |
| Other Equity | $224M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $98M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $98M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $111M |
| Total Debt | $347.0K |
| Net Debt | -$43M |