| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $147M | $161M | $89M | -8.5% | 66.4% |
| Op. Income | $13M | $4M | $8M | 235.9% | 70.0% |
| Gross Margin | 12.5% | 7.1% | 14.6% | 5.4pp | -2.1pp |
| Net Margin | 5.5% | -7.2% | -21.3% | 12.7pp | 26.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.11 | $-0.54 | $-0.73 | 120.4% | 115.1% |
| Free Cash Flow | $56M | -$26M | -$21M | 312.6% | 367.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $129M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $147M |
| Cost of Revenue | $129M |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $134M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $766.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$113.0K |
| Change in Working Capital | $47M |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$1M |
| Net Debt Issuance | -$31M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$31M |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $37M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $17M |
| Inventory | $64M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $127M |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $207M |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $68M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $139M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $188M |
| TOTAL LIABILITIES | $256M |
| Common Stock | $220.0K |
| Additional Paid-In Capital | $96M |
| Retained Earnings | -$147M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$49M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$49M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $207M |
| Total Debt | $49M |
| Net Debt | $12M |