| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | $2M | $11M | 235.8% | -52.7% |
| Op. Income | -$44M | -$39M | -$44M | -11.5% | 0.3% |
| Gross Margin | 87.5% | 87.4% | 32.9% | 0.1pp | 54.6pp |
| Net Margin | -716.8% | -2784.7% | -506.0% | 2067.9pp | -210.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.69 | $-0.82 | $-1.16 | 15.9% | 40.5% |
| Free Cash Flow | -$40M | -$44M | -$33M | 9.2% | -20.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $656.0K |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $35M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | -$412.0K |
| Operating Expenses | $48M |
| Cost & Expenses | $49M |
| OPERATING INCOME | -$44M |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | -$37M |
| Income Tax Expense | $425.0K |
| NET INCOME | -$38M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$18M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$38M |
| Depreciation & Amortization | -$4M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $425.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$40M |
| Capital Expenditure | -$260.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$55M |
| Sales/Maturities of Investments | $129M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $73M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $44.0K |
| FREE CASH FLOW | -$40M |
| Net Change in Cash | $37M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $254M |
| Short-Term Investments | $123M |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $409M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $25M |
| Intangible Assets | $76M |
| Long-Term Investments | $30M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $176M |
| TOTAL ASSETS | $585M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $18M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $41M |
| Long-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $8M |
| Other Non-Current Liabilities | $477M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $548M |
| TOTAL LIABILITIES | $589M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $1.3B |
| Retained Earnings | -$1.2B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$59M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$4M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$4M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $585M |
| Total Debt | $67M |
| Net Debt | -$187M |