| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $7M | $7M | $4M | 12.2% | 83.1% |
| Op. Income | $2M | $1M | -$924.0K | 65.3% | 329.0% |
| Gross Margin | 77.1% | 76.9% | 51.9% | 0.2pp | 25.2pp |
| Net Margin | 27.3% | 17.9% | -30.2% | 9.4pp | 57.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.14 | $0.08 | $-0.09 | 65.9% | 249.4% |
| Free Cash Flow | $1M | -$2M | -$813.0K | 159.5% | 230.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $44.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $76.0K |
| Other Income/Expenses | -$76.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $691.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $7M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $44.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $76.0K |
| Other Income/Expenses | -$76.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | -$2.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $691.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $691.0K |
| Stock-Based Compensation | $605.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $5M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $5M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $434.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $35M |
| PP&E (Net) | $10M |
| Goodwill | $185.0K |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $300.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $142.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $13M |
| TOTAL ASSETS | $48M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $30M |
| Long-Term Debt | $461.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $125.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $31M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $322M |
| Retained Earnings | -$306M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $17M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $17M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $48M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$2M |