| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $6M | $3M | -27.7% | 40.2% |
| Op. Income | -$1M | $132.0K | -$2M | -1009.1% | 46.1% |
| Gross Margin | 54.7% | 67.1% | 41.2% | -12.4pp | 13.6pp |
| Net Margin | -37.8% | 1.9% | -77.7% | -39.7pp | 39.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $0.01 | $-0.17 | -1200.0% | 35.3% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$504.0K | -$304.0K | -702.0% | -1229.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$1M |
| Interest Income | $1.0K |
| Interest Expense | $40.0K |
| Other Income/Expenses | -$35.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$1M |
| Income Tax Expense | -$6.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$1M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$321.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | -$1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$1M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$1M |
| EBITDA | -$155.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $980.0K |
| Stock-Based Compensation | $854.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $49.0K |
| Change in Working Capital | -$553.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$220.0K |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | -$279.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$91.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $2M |
| Other Current Assets | $605.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $30M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $185.0K |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $300.0K |
| Tax Assets | -$1M |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $18M |
| TOTAL ASSETS | $47M |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $21M |
| Deferred Revenue | $756.0K |
| Other Current Liabilities | $536.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $25M |
| Long-Term Debt | $274.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $125.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $14.0K |
| Additional Paid-In Capital | $329M |
| Retained Earnings | -$307M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $22M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $22M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $47M |
| Total Debt | $22M |
| Net Debt | -$1M |